Deskryptory BN to nowe narzędzie opracowania rzeczowego dokumentów oparte częściowo o Język Haseł Przedmiotowych BN. Zastosowanie deskryptorów znacznie ułatwi wyszukiwanie zbiorów poprzez języki informacyjno-wyszukiwawcze, szczególnie czytelnikom, dla których JHP BN w bardzo ogólny sposób oznacza konkretny opis bibliograficzny. Deskryptory spowodują uproszczenie haseł przedmiotowych i wprowadzą dodatkowe pola formatu MARC21 w których pojawią się nowe pojęcia typu: forma dzieła czy przeznaczenie, a także informacje chronologiczne pobrane z JHP związane z dziełem.

Opracowaniem deskryptorów zajmuje się BN i ten proces już został rozpoczęty. Pierwszym etapem jest scalenie dwóch kartotek JHP: formalnej i rzeczowej do jednej wspólnej kartoteki JHP. Wszystkie systemy biblioteczne powinny nadążać za zmianami i przystosować się do nowego formatu opracowania rzeczowego, aby opisy bibliograficzne była aktualne i adekwatne.

System MAK+ we współpracy z BN jest całkowicie przystosowany do przyjęcia nowego formatu opracowania. Dzięki temu, że jest oparty o bazę centralną, wszystkie aktualizacje będą odbywały się automatycznie, a wprowadzanie deskryptorów nie będzie wymagało ŻADNEJ pracy od użytkownika.